Dzień patrona

? Kartka z kalendarza

Dziś 9. lutego – w tym dniu pomyślcie przez chwilę o świętej, do której nasze babcie i prababcie wznosiły modlitwy, gdy ktoś z rodziny cierpiał na bóle zębów i dziąseł, a na pomoc medyczną i leki, nie było co liczyć ? ???

? Św. Apolonia jest dziś patronką stomatologów.

To męczennica z czasów prześladowań chrześcijan, którą torturowano przed śmiercią m.in. wybijając jej wszystkie zęby?

???W sztuce przedstawia się ją jako młodą kobietę trzymającą w ręku kleszcze z wyrwanym zębem.
W rzeczywistości św. Apolonia była w chwili śmieci staruszką…

I ciekawostka na dziś: tych z Was, którzy przejeżdżać będą przez Wielkopolskę, a dokładniej Głuchowo koło Kościana ??, zachęcamy do zatrzymania się w tamtejszym kościele ⛪️, gdzie znajduje się bezcenne dzieło sztuki – gotycka płaskorzeźba datowana na rok 1500 (!)

Scenę „Męczeństwa św Apolonii” – bo o niej mowa, niektórzy do dziś przypisują autorstwu Wita Stwosza ?‍? (to ten od Ołtarza w Kościele Mariackim), a grono znawców sztuki twierdzi nawet, ze przedstawienie postaci na tej płaskorzeźbie jest tak zaawansowane, że wykracza daleko poza umiejętności tego rzeźbiarza….???

Źródło zdjecia: Wikipedia.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może także Ci się spodobać
Czytaj więcej

Walentynki

? Dziś WALENTYNKI ??? ? Wszystkim Higienistkom życzymy nieustającej miłości do tego zawodu ❤️❤️❤️? a Pacjentom, aby pokochali regularne wizyty u swoich Higienistek ???…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Tłusty czwartek

Dzień dobry!☀️ Jak tam Wasze żołądki? ?Ile paczków wczoraj zjedliście?? Niezależnie od tego, czy po Tłustym Czwartku planujecie:??? dietetyczny fit…
Czytaj więcej