#zostańwdomu

Pod koniec roku 2019 w Wuhan (Chiny) pojawiło się ognisko nieznanego dotąd wirusa, którego objawy obejmowały między innymi gorączkę, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i duszności.

Po zidentyfikowaniu patogenu, okazało się, że jest to wirus z rodziny koronawirusów (znamy ich 7 gatunków, a jednym z nich jest SARS, który swoje żniwo zbierał podczas epidemii w 2002/2003 roku w Azji)

W bardzo szybkim czasie pojawiały się kolejne zakażenia, a w ślad za tym pierwsze przypadki śmiertelne. Ostatnie tygodnie nieuchronnie pokazują, że koronawirus z Wuhan nie odpuszcza, a jego zasięg obejmuje coraz większe terytoria i coraz liczniejsze kraje. W dobie globalizacji, ogniska koronawirusa nazwanego SARS-CoV-2 (a choroba przez niego powodowana to COVID-19 – ang. Coronavirus Disease 2019) mogą być już właściwie wszędzie. Niebezpieczeństwo związane z tym nowym patogenem, polega na tym, że trudno określić jego wirulencję (zjadliwość), czynniki predysponujące do zakażenia (czyli kto się zarazi, a kto nie), a przede wszystkim opracować sposób leczenia czy szczepionkę. Stąd oczy całego świata skierowane są na bieżąco aktualizowane mapy zachorowań i naukowców, którzy naprędce starają się przeciwdziałać szalejącej epidemii.

Rozgrywająca się naszych oczach historia walki z wirusem, pokazuje, jak istotna jest prewencja – czyli niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się zakażeń.

Skalę problemu obrazuje fakt uznania przez Światową Organizację Zdrowia – WHO serii zachorowań na COVID-19 za pandemię (to taka epidemia, tylko o szerszym zasięgu!).

13. marca ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego nakładający szereg obostrzeń dotyczących codziennego funkcjonowania obywateli, szkół, firm, urzędów itd…

Jest to precedens w naszym kraju, ale i na świecie. Tak naprawdę niewiele wiemy… Jak się zachować i jak długo potrwa aktualna sytuacja.

Wiemy, że należy unikać skupisk ludzi.

Wiemy, że największe zagrożenie ciężkim przebiegiem zakażenia jest u osób starszych i obciążonych chorobami współistniejącymi.

Stąd apel: jeśli możecie, zostańcie w domach, jeśli spacer – to w odosobnieniu.

Chrońcie siebie i najbliższych.

A my podpowiadamy: przeczytajcie zaległe książki, oglądajcie filmy i seriale, spędźcie czas z najbliższymi (to coś, czego zawsze brakuje!) albo wykorzystajcie ten czas na dokształcanie.

No i wzmacniajcie odporność!

Trzymajcie się zdrowo 🙂

Total
0
Shares
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może także Ci się spodobać
Czytaj więcej

Tłusty czwartek

Dzień dobry!☀️ Jak tam Wasze żołądki? ?Ile paczków wczoraj zjedliście?? Niezależnie od tego, czy po Tłustym Czwartku planujecie:??? dietetyczny fit…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Walentynki

? Dziś WALENTYNKI ??? ? Wszystkim Higienistkom życzymy nieustającej miłości do tego zawodu ❤️❤️❤️? a Pacjentom, aby pokochali regularne wizyty u swoich Higienistek ???…
Czytaj więcej